Bartłomiej Przybysz vel Przybyszewski

2022

Wróć do wyników wyszukiwania

Dziennikarz i podcaster, publikował w Gazeta.pl, Noizz.pl, Onecie, Wirtualnej Polsce, Popmodernie. Od 2016 roku prowadzi na Facebooku blog „Liczne rany kłute”, śledzony przez 35 tysięcy czytelników. Z wykształcenia andragog i filmoznawca (o studiowaniu jeszcze kilku kierunków pisał w blognocie „Maturzysto, nie przejmuj się wyborem kierunku. To tylko studia…”, która rozeszła się viralowo i do dziś, raz na jakiś czas, publikowana jest przez portal Noizz.pl).

Przybyszewski specjalizuje się w kinie i komiksie, pisze też o trendach internetowych. W 2016 roku zrealizował dla Gazeta.pl wieloodcinkowy cykl wywiadów „Szczerze z youtuberem” – to z niego właśnie wykiełkował projekt wywiadu rzeki z Krzysztofem Gonciarzem pt. „Rozum i godność człowieka” (Warszawa 2019).

Od 2021 roku wraz z dziennikarzem Mateuszem Witkowskim prowadzi „Podcastex – podcast o latach 90. i 00.”, w którym zanurza się – nierzadko z ciętym jak brzytwa humorem – w zjawiska, wydarzenia, postacie czy teksty kultury z przełomu XX i XXI wieku. Przybyszewskiego i Witkowskiego interesują obyczajowość, przesądy i moralne paniki z tamtego okresu, obrosłe mitami wydarzenia polityczne, gwałtowne przemiany na rynku medialnym i jego absurdy, a także, oczywiście, fenomeny popkulturowe – w ponad pięćdziesięciu odcinkach znalazło się miejsce dla tak różnych zjawisk jak „noc teczek” i prasa młodzieżowa, pluskwa milenijna, satanic panic, „Vademecum ojca” Janusza Korwin-Mikkego i „WC Kwadrans”, „Tajemnica Sagali”, „Ciuchcia” i tamagotchi, a także fenomeny kinowe (m.in. „Psy”, „Sara”, „Chłopaki nie płaczą”, „Kiler”).

 Bartłomiej Przybysz vel Przybyszewski Fot. Anna Krztoń

Kinu jest też poświęcony jego najnowszy projekt, którego głównym bohaterem jest Marek Piestrak (ur. 1938), reżyser i scenarzysta, twórca m.in. „Testu pilota Pirxa” (1978), „Wilczycy” (1982) i „Klątwy Doliny Węży” (1987). Dzięki stypendium m.st. Warszawy udało się przeprowadzić z Markiem Piestrakiem pogłębiony, obejmujący całe życie i twórczość wywiad – stanie się on osią przygotowywanej przez Przybyszewskiego książki. „Im dłużej z Markiem Piestrakiem rozmawiałem, tym więcej na horyzoncie pojawiało się osób, z którymi należałoby porozmawiać”, mówi Przybyszewski. „Piestrak jest bardzo szczery, jeśli chodzi o relacjonowanie wydarzeń z jego planów filmowych. Wiele anegdot powinno zainteresować zwłaszcza osoby zafascynowane procesem powstawania PRL-owskiego kina, także wysokobudżetowego. I mam tu na myśli również pre- i postprodukcję. Moim zdaniem tylko na podstawie historii zza kulis powstającej w trakcie stanu wojennego «Wilczycy» dałoby się napisać scenariusz filmowy”.

Piestrak od kilku lat jest przypominany i „odzyskiwany” przez filmoznawców, krytyków i kuratorów festiwali filmowych jako twórca PRL-owskiego kina gatunkowego, ale wciąż często pisze się o nim jako o „reżyserze kina klasy B” – z czym Przybyszewski zdecydowanie się nie zgadza. „«Test Pilota Pirxa» był pokazywany w arthouse’owym serwisie Mubi, a «Wilczyca» została właśnie wydana w Stanach Zjednoczonych na Blu-ray w ekskluzywnym zestawie folklorystycznych horrorów pt. «All The Haunts Be Ours». Te filmy od lat odkrywają dla siebie zachodni fani science fiction i horroru – dla nich to niesamowita podróż w konteksty historyczne czy kulturowe, z którymi nigdy się nie spotkali, zwłaszcza w anglojęzycznym kinie gatunkowym. Ale Marek Piestrak nie jest typem artysty, który byłby zawiedziony tym, że odbiór jego filmów różni od tego, co sobie założył. Bardzo twardo stąpa po ziemi i jest zadowolony ze swojej filmografii, ze swojej pracy, dumny z tego, że miał odwagę, aby brać się za tak duże i dziwaczne, jak na kino PRL, projekty”. 

Klara Cykorz