Urodzony w 1974 roku reżyser, scenarzysta filmów „Drużyna”, „Mundial. Gra o wszystko” i „Wiatr. Thriller dokumentalny”. Otrzymał roczne stypendium na napisanie scenariusza pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Tren”, opowiadającego o depresji klimatycznej – emocjonalnej reakcji na dziejącą się na naszych oczach katastrofę klimatyczną.
Fot. Alina Gajdamowicz
Karolina Domagalska
Urodzona w 1980 roku reporterka zajmująca się tematem medycyny reprodukcyjnej. Autorka książki „Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro”. Otrzymała półroczne stypendium na projekt „5 tabletek stąd”, polegający na napisaniu scenariusza do filmu o kolektywie wspierającym osoby chcące przeprowadzić aborcję farmakologiczną w domu.
Urodzony w roku 1982 roku reżyser i scenarzysta. Twórca m.in. filmu „Fuck for Forest” i „Wszystkie nieprzespane noce”. Otrzymał roczne stypendium na napisanie scenariusza filmu fabularnego pod tytułem „Ciało migdałowate” – tragikomicznej historii o redefiniowaniu konfliktów i podziałów w polskim społeczeństwie i rodzinach.
Fot. Weronika Ławniczak
Dorota Masłowska
Urodzona w 1983 roku pisarka, autorka głośnej „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” uhonorowanej Paszportem „Polityki” oraz nagrodzonego Nagrodą Nike „Pawia królowej”. Otrzymała półroczne stypendium na projekt polegający na stworzeniu scenariusza filmowego na podstawie swojej sztuki teatralnej „Bowie w Warszawie”.
Urodzona w 1987 roku reżyserka i scenarzystka, autorka filmu dokumentalnego „Obiekt”. Otrzymała roczne stypendium na projekt pod tytułem „Karol Borsuk i jego gra «Superfarmer»”, polegający na napisaniu scenariusza pełnometrażowego filmu dokumentalnego o polskim matematyku, który podczas II wojny światowej stworzył grę planszową „Superfarmer”.
Fot. Krzysztof Komander
Nawojka Wierzbowska
Urodzona w 1992 roku reżyserka, scenarzystka i doradca scenariuszowy. Otrzymała roczne stypendium na stworzenie konceptu serialu animowanego „Post mortem”, opowiadającego o fotografie wykonującym zdjęcia pośmiertne, mieszkającym w XIX-wiecznej Warszawie.
Paweł Demirski
Urodzony w 1979 roku dramatopisarz i scenarzysta. Autor około trzydziestu sztuk teatralnych. Otrzymał roczne stypendium na napisanie scenariusza filmu fabularnego pod tytułem „Ciało migdałowate” – tragikomicznej historii o redefiniowaniu konfliktów i podziałów w polskim społeczeństwie i rodzinach.
Literatura
Fot. Anna Rezulak
Beata Chomątowska-Szałamacha
Urodzona w 1976 roku pisarka, dziennikarka, autorka powieści i reportaży. Otrzymała roczne stypendium na projekt pod tytułem „Dom warszawski”, polegający na zebraniu materiału i stworzeniu książki przedstawiającej losy obecnych i byłych mieszkańców warszawskiej kamienicy przy ulicy Litewskiej 10.
Fot. Alicja Gielniowska
Joanna Czeczott
Urodzona w 1979 roku autorka reportaży, założycielka i redaktorka naczelna pisma „Kosmos dla Dziewczynek”. Otrzymała roczne stypendium na projekt „Ty decydujesz! Gra w społeczeństwo obywatelskie”, mający na celu napisanie książki dla dzieci w wieku szkolnym, będącej wielowariantową opowieścią o obywatelskiej akcji ratowania lasu przed wycinką.
Fot. Paweł Mossakowski
Krystyna Dąbrowska
Urodzona w 1979 roku poetka, tłumaczka, eseistka. Otrzymała roczne stypendium na projekt pod tytułem „Dzisiaj jest wcześniej niż wczoraj” – książkę poetycką, której tematem jest pojęcie kryzysu ukazanego w podwójnej perspektywie: jako kryzys globalny, wywołany pandemią, i jako kryzys w wymiarze osobistym, indywidualnym.
Fot. Paulina Kuszneruk
Dorota Kotas
Urodzona w 1994 roku pisarka. Otrzymała półroczne stypendium na projekt „Ranki”, polegający na stworzeniu tekstu literackiego poświęconego z pozoru marginalnym przestrzeniom i formom życia w Warszawie, takim jak działki, peryferia i inne obszary nieuchwycone jeszcze w medium literackim.
Fot. Aleksandra Karasińska
Piotr Paziński
Urodzony w 1973 roku pisarz, filozof, tłumacz i redaktor. Otrzymał roczne stypendium na napisanie i zredagowanie eseju pod roboczym tytułem „Przebierańcy w nicości”, poświęconego malarstwu Witolda Wojtkiewicza.
Fot. Mariusz Balcer
Katarzyna Pochmara-Balcer
Urodzona w 1984 roku powieściopisarka, autorka opowiadań i recenzji filmowych. Otrzymała roczne stypendium na projekt pod tytułem „Gość”, zakładający napisanie powieści o skomplikowanej i niejednoznacznej relacji ojca z dorosłą córką.
Archiwum własne
Krzysztof Sztafa
Prozaik, publicysta i krytyk literacki. Otrzymał półroczne stypendium na projekt „Afterglow”, polegający na napisaniu i zredagowaniu swojej debiutanckiej książki prozatorskiej o trzydziestolatkach w Warszawie.
Muzyka
Fot. Civitella Ranieri
Wojciech Blecharz
Urodzony w 1981 roku kompozytor. Otrzymał półroczne stypendium na projekt pod tytułem „Nokturny na fortepian i bezprzewodowe głośniki”, polegający na stworzeniu wielokanałowej instalacji muzycznej, złożonej z partii fortepianu i partii elektronicznej.
Urodzony w 1978 roku muzyk i artysta dźwiękowy, autor instalacji dźwiękowych, koncertów plenerowych oraz budowniczy instrumentów. Otrzymał roczne stypendium na projekt „Próba kostiumowa przed przyszłością”, w ramach którego stworzy dwanaście kompozycji za pomocą i wokół audiosfery warszawskiego odcinka Wisły.
Fot. Grzegorz Mart
Michał Lazar
Urodzony w 1995 roku gitarzysta i kompozytor. Otrzymał roczne stypendium na projekt pod tytułem „52 na 27”. Stworzy konceptualny album muzyczny, na który składać się będą 52 piosenki – po jednej na każdy tydzień 2022 roku.
Fot. Paweł Bownik
Michał Pepol
Urodzony w 1976 roku wiolonczelista, kompozytor, pedagog, członek Royal String Quartet, organizator Festiwalu Kwartesencja, autor płyty „Kora nieskończoność”. Otrzymał roczne stypendium na projekt pod tytułem „Gay Cello”. W jego ramach podejmie wielowątkowe działania mające na celu poznanie i zebranie utworów na wiolonczelę, które zostały skomponowane przez twórców LGBTQ+, a także zorganizowanie serii koncertów poświęconych tej tematyce w warszawskim Nowym Teatrze.
Fot. Maddy Robinson
Mateusz Rettner
Urodzony w 1990 roku pianista i kompozytor. Otrzymał półroczne stypendium na projekt pod tytułem „Pamiętnik z powstania warszawskiego. Opracowanie muzyczne na głos i troje instrumentalistów”, polegający na muzycznym opracowaniu fragmentów pamiętnika Mirona Białoszewskiego.
Fot. Anita Wąsik-Płocińska
Maria Sławek
Urodzona w 1988 roku skrzypaczka, wykładowczyni, badaczka. Otrzymała roczne stypendium na projekt „Śpiewnik kameralny Mieczysława Wajnberga”. Zakłada on opracowanie, przygotowanie i wykonanie transkrypcji czterech cykli pieśniowych Mieczysława Wajnberga, przeznaczonych oryginalnie na głos i fortepian.
Opieka nad zabytkami
Archiwum własne
Ewa Kalnoj-Ziajkowska
Urodzona w 1972 roku historyczka sztuki, zajmująca się architekturą i urbanistyką Warszawy. Otrzymała roczne stypendium na przygotowanie tekstów do publikacji pod roboczym tytułem „Widmowy atlas architektury Warszawy, czyli sto nieistniejących budynków ważnych dla historii miasta”. Książka, poświęcona ważnym dla tożsamości stolicy gmachom, zawierać będzie sto opracowanych haseł, ilustracje oraz mapę.
Fot. Karolina Prusińska
Paweł Pasternak
Urodzony w 1990 roku organista, organolog i pedagog. Otrzymał roczne stypendium na projekt pod tytułem „Badanie dorobku rodziny Kamińskich, warszawskich budowniczych organów piszczałkowych”. W jego ramach wykona kwerendę archiwalną i terenową, mającą na celu ustalenie stanu zachowania organów zbudowanych przez firmę Kamińskich z Warszawy w ciągu jej ponadstuletnich dziejów.
Archiwum własne
Paulina Staszkiewicz
Urodzona w 1997 roku konserwatorka dzieł sztuki. Otrzymała roczne stypendium na projekt „Uporządkowanie i utrwalenie spuścizny artystycznej z warszawskiej historycznej pracowni artystycznej Wandy Czełkowskiej. Kompleksowa inwentaryzacja prac malarskich oraz konserwacja trzech obrazów”. W jego ramach wykona inwentaryzację około 70 prac malarskich oraz podejmie się konserwacji i restauracji kilku z nich.
Sztuki wizualne
Fot. Attila Csörgő
Agata Chinowska
Urodzona w 1979 roku historyczka sztuki, hungarystka, kuratorka i producentka wystaw. Otrzymała roczne stypendium na całościowe opracowanie archiwum twórczości Krzysztofa Zarębskiego, artysty o ogromnym znaczeniu dla polskiej sztuki neoawangardowej.
Fot. Ewa Sułek
Michał Frydrych
Urodzony w 1980 malarz, twórca rzeźb, obiektów oraz akcji artystycznych. Otrzymał roczne stypendium na projekt „Zdziczenie”, w ramach którego zrealizuje interwencje (cyfrowe wizualizacje i materialne modele) przejmujące i regenerujące wybrane fragmenty miasta.
Fot. Zuzanna Garsztka
Paweł Grobelny
Urodzony w 1979 roku projektant, kurator wystaw i wykładowca akademicki. Autor wielu projektów przestrzeni publicznych. Otrzymał roczne stypendium na projekt pod tytułem „Warszawska szara cegła – szkolne ławki demokratyczne”. W jego ramach stworzy projekt zestawu mebli zewnętrznych i obiektów przeznaczonych do prowadzenia zajęć w otwartej przestrzeni dla warszawskich szkół podstawowych i liceów.
Fot. Irmina Rusicka
Adam Kozicki
Urodzony w 1992 roku malarz. Otrzymał roczne stypendium na projekt „Nigdy nie będziesz szła sama”, w ramach którego stworzy serię prac malarskich, wideo i działań (post)artystycznych, stanowiących refleksję nad strategiami oddolnych ruchów artystyczno-aktywistycznych, działających na rzecz zwiększania widoczności osób z grup mniejszościowych i represjonowanych.
Aut. Mariusz Libel
Mariusz Libel
Urodzony w 1978 roku artysta zajmujący się projektowaniem i sztuką w przestrzeni publicznej. Współtwórca grupy artystycznej Twożywo. Otrzymał roczne stypendium na projekt pod tytułem „Alfabet Peipera”, będący działaniem twórczym opartym na pogłębionej analizie badawczej, którego głównym efektem będzie zaprojektowanie i przedstawienie w przestrzeni publicznej serii 25 plakatów nawiązujących do twórczości Tadeusza Peipera.
Archiwum własne
Mariola Przyjemska
Urodzona w 1963 roku malarka, autorka fotografii i obiektów. Otrzymała roczne stypendium na projekt pod tytułem „Marzenie Sawy. Malarskie przekształcenia panoramy Warszawy”. W jego ramach namaluje cykl obrazów olejnych, przyjmując za punkt odniesienia warszawski wieżowiec Sky Sawa. Integralną częścią projektu będzie też fotograficzna dokumentacja budowy, instagramowy wizerunek budynku oraz interaktywne spacery po mieście.
Fot. Michał Matejko
Jakub Rudziński
Urodzony w 1983 roku projektant graficzny i typograf. Otrzymał roczne stypendium na wykonanie projektu kroju pisma Orzeł, inspirowanego literami znajdującymi się na budynku KS Orzeł przy torze kolarskim Nowe Dynasy w Warszawie.
Archiwum własne
Michał Rzecznik
Urodzony w 1983 roku kulturoznawca, scenarzysta i rysownik, twórca rysunków satyrycznych („Naprawdę nieśmieszne rysunki”), autor ilustracji i murali. Otrzymał roczne stypendium na projekt „Komiks o powstańcach z getta warszawskiego”, w ramach którego stworzy scenariusz i ilustracje do albumu komiksowego opowiadającego wojenną i powojenną historię ocalałych przywódców i uczestników powstania w getcie.
Archiwum własne
Zofia Wilczkowska
Urodzona w 1997 roku scenografka. Otrzymała roczne stypendium na projekt pod tytułem „Ciało w poszukiwaniu medium”, polegający na podjęciu serii poszukiwań twórczych, których efektem będzie powstanie cyklu obiektów poświęconych tematowi ciała.
Fot. Agata Zbylut
Agata Zbylut
Urodzona w 1974 roku artystka, akademiczka, feministka, weganka, kuratorka i aktywistka. Otrzymała roczne stypendium na projekt „Kim Lee Dress Room”, w ramach którego wykona cykl fotograficzny asymilujący i popularyzujący kulturę drag, a także podejmie się archiwizacji dorobku zmarłej w 2020 roku na COVID-19 drag queen Kim Lee.
Taniec
Archiwum własne
Anna Herbut
Urodzona w 1983 roku dramaturżka, autorka podcastów, badaczka i kuratorka działająca w obszarach choreografii, tańca i teatru. Otrzymała roczne stypendium na projekt „Przeciwciała”, polegający na stworzeniu książki problematyzującej związki nowych form protestu, choreografii, tańca i cielesnej mobilizacji.
Fot. Ola Osowicz Kapsel
Dominik Więcek
Urodzony w 1992 roku tancerz, choreograf i performer, a także fotograf mody i stylista. Otrzymał roczne stypendium na projekt „Sport – przez pryzmat tańca”. W jego ramach przeprowadzi badania treningu i praktyki cielesnej sportowców z różnych dziedzin, by następnie dopasować do ich indywidualnych potrzeb trening taneczny, który będzie polepszać ich wyniki i osiągnięcia.
Fot. Daniel Sadr
Łukasz Wójcicki
Urodzony w 1977 roku performer, tancerz i choreograf. Otrzymał półroczne stypendium na projekt pod tytułem „Miasto Natura Ciało”, polegający na performatywnym rozpoznaniu pola miasta, powstającego z nałożenia się zbiorów społecznego, politycznego, ekologicznego i historycznego. Rozpoznanie to realizowane było w formie działań edukacyjnych i interwencji artystycznych.
Urodzony w 1982 roku dramatopisarz i reżyser przedstawień teatralnych. Otrzymał roczne stypendium na projekt „Listy do Minotaura”, w ramach którego stworzy sztukę teatralną poruszającą problematykę zachowań samobójczych wśród młodzieży, a także opracuje picturebook oraz zrealizuje warsztaty teatralne dla młodzieży.
Fot. Mateusz Korsak
Agata Koszulińska
Urodzona w 1991 roku reżyserka teatralna, performerka, autorka tekstów, animacji i VR. Otrzymała roczne stypendium na projekt pod tytułem „Życie – instrukcja”, mający być próbą uchwycenia kompetencji społecznych i umiejętności praktycznych potrzebnych do osiągnięcia samodzielności. W jego ramach, wraz z grupą osób będących podopiecznymi warszawskich placówek opiekuńczo-wychowawczych, stworzy scenariusz teatralny oraz przeprowadzi serię czytań performatywnych.
„Viva!”, fot. Agnieszka Kulesza & Łukasz Pik
Maja Kowalczyk
Urodzona w 1997 roku aktorka, osoba z zespołem Downa i Turnera. Otrzymała półroczne stypendium na projekt pod tytułem „Mam tak samo jak Ty. Miasto moje, Ja w nim”, w ramach którego podejmowała działania artystyczne, sprawdzając zarazem, czy Warszawa „jest gotowa na przyjęcie artystki z 16-letnim dorobkiem bez stygmatu niepełnosprawności”.
Urodzona w 1983 roku pedagożka teatru, reżyserka, artystka społeczna i menedżerka kultury. Otrzymała roczne stypendium na projekt „Opiekunki. Historie osób ze wschodu pracujących w polskich domach”. W jego ramach chce stworzyć grupę osób pochodzących z Ukrainy i Białorusi, które wykonują w Polsce pracę opiekuńczą, a także napisać wspólnie z nimi scenariusz spektaklu.
Archiwum własne
Monika Popiel
Reżyserka teatralna, artystka wizualna, programistka. Otrzymała roczne stypendium na projekt pod tytułem „Eden Open Source”, dotyczący cielesności i wstydu, a od strony formalnej polegający na stworzeniu interaktywnej, multimedialnej instalacji teatralnej.
Archiwum własne
Anna Wakulik
Urodzona w 1988 roku dramatopisarka. Otrzymała roczne stypendium na projekt polegający na napisaniu sztuki teatralnej pod roboczym tytułem „Stan surowy”.
Upowszechnianie kultury
Fot. Marta Kuśmierz / ŻIH
Franciszek Bojańczyk
Urodzony w 1993 roku przewodnik i pilot wycieczek. Współpracował z Muzeum POLIN. Obecnie kieruje działem projektów kulturalnych i komunikacji w ŻIH. Otrzymał półroczne stypendium na rozwój założonego przez siebie storytellingowego Muzeum Kamienicy. Zrealizuje scenariusze bezpłatnych spacerów, warsztatu edukacyjnego, a także serię materiałów i podcastów o mikrohistorii Warszawy.
Fot. Studio Khoj
Simone De Iacobis
Urodzony w 1978 roku architekt, fotograf i współtwórca studia architektoniczno-badawczego Centrala. Otrzymał półroczne stypendium na projekt pod tytułem „Cykl fotograficzny portretujący historyczną architekturę dedykowaną roślinom wodnym”. W jego ramach wykonał badania archiwaliów oraz udokumentował występującą w przestrzeni publicznej w Warszawie małą architekturę starych sadzawek i stawów.
Urodzony w 1965 roku twórca kolektywu Praffdata, założyciel Muzeum Szablonu, dwóch warszawskich klubów i agencji koncertowej. Otrzymał roczne stypendium na projekt pod nazwą „PRAFFDATA – Internetowe Muzeum Sztuki Niezależnej”, który polegać będzie na zarchiwizowaniu i digitalizacji działań artystycznych kolektywu, prowadzonych od 1984 do 2002 roku.
Fot. Piotr Kała
Patrycja Jastrzębska
Urodzona w 1981 roku historyczka sztuki, prezeska Stowarzyszenia „Masław”, autorka inicjatywy i redaktorka serwisu „Tu było, tu stało”. W ramach rocznego stypendium artystycznego przygotuje publikację pod tytułem „Przemiany w krajobrazie Warszawy po 1989 r.”, w której podejmie się krytycznej analizy zmian w tkance miasta dokonanych w czasie trzech dekad przestrzennego rozwoju stolicy.
Fot. Paulina Angielczyk
Marta Niemywska-Grynasz
Urodzona w 1984 roku projektantka, zajmująca się projektowaniem produktu, scenografii oraz instalacji w przestrzeni miejskiej. Otrzymała roczne stypendium na projekt pod tytułem „Wanda od wzornictwa. Wirtualna wystawa o Wandzie Telakowskiej, pierwszej dyrektorce Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie”. W jego ramach przygotuje scenariusz kuratorski i koncepcję estetyczną wystawy o Wandzie Telakowskiej, a także przeprowadzi konieczne prace badawcze.
Fot. Klaudyna Schubert
Weronika Pelczyńska
Urodzona w 1985 roku choreografka, tancerka i performerka. Otrzymała roczne stypendium na projekt „Otwarta forma ruchowa. Praktyka z uwagi na ciało”, polegający na przeprowadzeniu cyklu warsztatów skupionych na praktyce indywidualnego ciała, a następnie na opracowanie autorskiego scenariusza warsztatu ruchowego.
Fot. Anna Krztoń
Bartłomiej Przybysz vel Przybyszewski
Urodzony w 1987 roku dziennikarz, autor podcastów i wywiadów. Otrzymał półroczne stypendium na projekt „Biografia Marka Piestraka”, polegający na stworzeniu biografii zamieszkałego na Ursynowie reżysera Marka Piestraka w formie wywiadu rzeki.
Urodzony w 1991 roku organizator i koordynator wydarzeń kulturalnych. Otrzymał roczne stypendium na projekt pod tytułem „Pierwszy sezon filmowej serii Solo Show”. W jego ramach przygotuje 10 odcinków autorskiego cyklu filmowego, poświęconego współczesnym artystom wizualnym.
Fot. Krystian Daszkowski
Antonina Ulatowska
Urodzona w 1996 roku historyczka sztuki, DJ-ka, współtwórczyni kolektywu Flauta, założycielka społecznościowego Radia Kapitał. Otrzymała półroczne stypendium na projekt polegający na przeprowadzeniu wywiadu rzeki z Teresą Gierzyńską i stworzeniu publikacji o życiu i twórczości tej żyjącej w Warszawie i wciąż aktywnej zawodowo artystki.