Magdalena Majewska to animatorka kultury i dziennikarka, zajmująca się m.in. problematyką czytelnictwa i kulturą dla dzieci i młodzieży. Jesienią 2023 roku tak opowiadała o wyzwaniach, z którymi mierzą się czytelnicy u progu nastoletności, ci dziesięcio- i ci dwunastoletni, oraz o trudnościach z docieraniem do przeznaczonej dla nich kultury:
Książki, o których [dużo] mówimy, to są albo te dla młodszych dzieci, albo dla młodzieży, bardzo dużo się teraz mówi o literaturze Young Adult, która przeżywa boom. Książki dla dzieci 10+ się ukazują, jest dużo ciekawych rzeczy, które dotykają ważnych dla nich spraw, w dostosowany do wieku sposób. Ta literatura się ukazuje, ale średnio się o niej mówi. Poza tym to też jest taka grupa, która już się wymyka poleceniom rodziców, chce sięgać sama po różne tytuły, ale nie wie, skąd czerpać te polecenia. Często się też zdarza, że dzieci w tym wieku są osamotnione w swojej pasji czytania, bo wokół nich niekoniecznie są osoby, które czytać lubią, więc niekoniecznie działają też polecenia rówieśnicze. Jest to okres, który może być okresem zagubienia, samotności czytelniczej – i nietrafiania na to, co jest rzeczywiście dla nich.
Fot. Krzysztof Cibor
W ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy Majewska wyszła naprzeciw tym trudnościom, realizując „Książkotok”, cykl spotkań Młodych Klubów Czytelniczych przeznaczonych dla młodzieży w wieku 10–12 lat. Trzydzieści cztery spotkania dla różnych grup odbywały się w trzech dzielnicach Warszawy (Ursynów, Ochota, Mokotów).
Do formuły dyskusyjnego klubu czytelniczego Majewska włącza także twórczą pracę z tekstem i narzędzia z zakresu arteterapii. Na podstawie tych doświadczeń stypendystka opracowała materiały ze wskazówkami, jak organizować młodzieżowe kluby książkowe i pracować z młodymi czytelnikami, a także listę książkowych rekomendacji (przy udziale młodych uczestników). Powstał też cykl rozmów z ekspertkami – Martą Chrościcką, autorką bajek terapeutycznych, Martą Jankowską, polonistką i specjalistką ds. edukacji w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku, Martą Todys, bibliotekarką, członkinią zarządu Polskiej Sekcji IBBY, Zosią Gwardyś, założycielką plebiscytu „Lokomotywa”, oraz Olgą Kromuszczyńską z Wydawnictwa Zakamarki.
Magdalena Majewska urodziła się w 1977 roku, jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła także studia podyplomowe w zakresie polityki wydawniczej i księgarstwa oraz literatury i książki dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności (oba na UW).
Inicjatywy czytelnicze organizuje od ponad dekady. Była pomysłodawczynią i współorganizatorką pięciu edycji akcji społecznej Warszawa Czyta (2013–2017), w ramach których narodził się, działający od 2013 roku, Mokotowski Dyskusyjny Klub Książki (o jego początkach Majewska opowiadała „Gazecie Wyborczej”). Organizowała też Mokotowski Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci i Dorosłych (2014–2015). Prowadziła debaty i warsztaty m.in. o trudnych tematach w literaturze dla dzieci, języku dotyczącym niepełnosprawności i neuroróżnorodności czy ilustracjach książkowych. Współprowadziła spotkania na 22. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu (2019). Pod nazwą „Mosty z książek” organizuje autorskie warsztaty Rodzinny Klub Czytelniczy (w Domu Kultury „Świt” na Targówku) i prowadzi live’y na swoim Instagramie.
Należy do Polskiej Sekcji IBBY oraz kolektywu blogerów książkowych prowadzących coroczny plebiscyt „Lokomotywa” dla najlepszych książek dla dzieci i młodzieży. Redagowała książki dla dzieci i młodzieży (m.in. „Złodziejkę książek” Markusa Zusaka). Od 2010 roku była związana z „Krytyką Polityczną”, w latach 2013–2023 jako redaktorka zajmująca się tematami społecznymi i kulturalnymi. Sama pisała m.in. o problemach czytelnictwa, o kanonie lektur, o czytaniu najmłodszym, o książkach dla dzieci poruszających temat uchodźstwa i oczywiście polecała książki. Rozmawiała też o praktykach czytelniczych czy problemach księgarni.
Klara Cykorz