Najpierw widzimy charakterystyczne dla artystki cekiny. To one, a przede wszystkim wypowiadane ze sceny słowa wprowadzają widownię w świat luksusu. Czym jednak jest luksus? Jak to pojęcie jest rozumiane przez różne grupy kobiet? Na te pytania odpowiedzi szuka aktorka, tancerka i choreografka Agata Życzkowska w projekcie społeczno-artystycznym „Luxa”, który powstał w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy.
Agata Życzkowska ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W czasie swojej bogatej kariery artystycznej wystąpiła w kilkudziesięciu spektaklach dramatycznych, tanecznych i performatywnych. Przez trzy lata była aktorką Teatru Polskiego w Bydgoszczy (2001–2004), gdzie zagrała m.in. w spektaklach „Kształt rzeczy” w reżyserii Iwony Kempy, „Jesień i zima” w reżyserii Danuty Jagły czy „Księżyc nad Buffalo” i „Mieszczanin szlachcicem” w reżyserii Adama Orzechowskiego. W 2011 roku założyła Teatr Hoteloko, w którym działała jako aktorka i producentka kilku spektakli dramatycznych. W tym czasie wykonała również dwa performanse we współpracy z niemieckim reżyserem Thomasem Harzemem: „selfie/kiste/pudełko” oraz „jutro: urodziny”, który zainspirowany został spektaklem „Dziś są moje urodziny” Tadeusza Kantora.
Fot. Marta Ankiersztejn
Jednocześnie artystka aktywnie działa na polu tańca współczesnego w Polsce i na świecie. Pracowała z wieloma reżyserami, choreografami i choreografkami, m.in. z Jérôme’em Belem, Anną de Manincor, Wojciechem Grudzińskim i Magdaleną Przybysz. Współpracowała także z Fundacją Ciało/Umysł. Rozwój jej zainteresowań umożliwiło powstanie kolektywu Hoteloko Movement Makers, wywodzącego się z Teatru Hoteloko. Grupa zajmuje się tworzeniem projektów artystycznych, edukacyjnych i społecznych w obszarze tańca i choreografii. Działalność grupy związana jest także z eksploracją nowatorskich form teatralnych, wytwarzających się na styku sceny i otaczającego ją świata. Kolektyw zainteresowany jest bieżącą sytuacją społeczno-polityczną, stara się też być jak najbliżej rzeczywistości, co przejawia się w częstym zapraszaniu publiczności na scenę i aktywnym angażowaniu jej w tworzenie spektakli. Agata Życzkowska w swojej pracy jest otwarta na improwizację i nieprzewidywalność.
Artystka ma także duże doświadczenie reżyserskie. Wyreżyserowała m.in. spektakl taneczny oparty na II części „Dziadów” Adama Mickiewicza „Dziady. Gusła i mrok” w ramach Warszawskiej Sceny Tańca, w którym porusza temat płynnych granic między życiem a śmiercią. W roli reżyserki pracowała też nad spektaklem „Insta Show” w koncepcji i choreografii Magdaleny Przybysz. Spektakl Życzkowskiej „Axiom of Choice” otrzymał pierwszą nagrodę na Sopockich Konsekwencjach Teatralnych oraz był prezentowany na Festival Internazionale Dissidanza w Palermo i International Movement Festival U:NEW 2021 (obecnie U:NEW Dance Wave Festival) w Warszawie. Wyreżyserowała także przedstawienie „Absolutely Fabulous Dancers”, który otrzymał nagrodę jury „Coup de Coeur” na Festival Quartiers Danses w Montrealu. Zaś jej spektakl „Extinction” był prezentowany we Francji podczas konferencji tanecznej „Dance Highways”, na Lekuz Leku Festival w Bilbao w Kraju Basków oraz podczas Internazionale Tanzmesse w Düsseldorfie.
W ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy Agata Życzkowska pracowała nad projektem artystyczno-społecznym „Luxa”. Nie tylko eksploruje on różnorodne definicje luksusu, ale dodatkowo stara się też zrozumieć, jak te pojęcia wpływają na życie codzienne kobiet i dziewcząt. Efektem działań artystki były liczne spotkania warsztatowe z elementami improwizacji choreograficznej skierowane do kobiet. Powstał również spektakl taneczny, kilkukrotnie pokazywany zarówno w formie work in progress, jak i gotowego przedstawienia.
W tym spektaklu, podobnie jak w innych działaniach, artystka konsekwentnie otwiera się na publiczność poprzez zapraszanie jej na scenę oraz poruszanie aktualnych i ważnych tematów. Życzkowska w swojej karierze pokazuje, jak kontakt z widzem potrafi wpływać na sztukę, być inspiracją i celem jej tworzenia.
Katarzyna Niedurny
Pokaz spektaklu w warszawskim Centrum Promocji Kultury w grudniu 2023 r. Fot. Andrzej Winkler.