Tworzy na przecięciu sztuk wizualnych i teatru. Interesuje go zarówno teatr dramatyczny, jak i młodzieżowy. Jest twórcą teatru dramatycznego i teatru dla młodzieży. Amadeusz Nosal realizował spektakle w Warszawie, Krakowie, Wałbrzychu, na Śląsku. Jest trzykrotnym laureatem Konkursu im. Jana Dormana, organizowanego przez Instytut Teatralny. Współpracował z dziesiątkami twórczyń i twórców w rozmaitych rolach: odpowiadając za wideo, multimedia, wizualizacje, dramaturgię. Często działa wraz z Agatą Koszulińską, Maciejem Podstawnym, Magdaleną Miklasz. Za „Cynkowych chłopców” w reżyserii Jakuba Skrzywanka otrzymał (wraz z zespołem) nagrodę publiczności oraz nagrodę główną podczas festiwalu teatralnego w Koszalinie. Za „Tutaj jest wszystko” w reżyserii Magdaleny Miklasz – nagrodę Festiwalu Korczak.
Fot. Archiwum prywatne
W swojej aplikacji o stypendium artystyczne m.st. Warszawy Nosal wskazywał, jak pandemia wpłynęła na różne dziedziny życia, zwłaszcza na pracę i kulturę, które przeniosły się do sfery cyfrowej. Twierdzi, że zmiana ta przyczyniła się do osłabienia więzi międzyludzkich, co szczególnie dotknęło młode pokolenie. Chociaż umożliwiła pracę zdalną i dostęp do kultury z domu, w dłuższej perspektywie doprowadziła do zwiększenia niepewności i apatii. Teatr również przenosił swoje działania do internetu, ale szybko powstające w nadmiarze produkcje popadły w powtarzalność, co sprawiło, że projekty artystyczne online stały się jedynie samotnymi krzykami rozpaczy.
Odwołując się do zmian na rynku pracy i problemów związanych z niedofinansowaniem kultury oraz rosnącą inflacją, Nosal podkreśla ironiczne podejście do współczesnych zawodów kreatywnych, często zależnych od ekonomii „gigu”. W ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy realizuje stand-up – performatywną formę wykładu, inspirowaną twórczością Gombrowicza i Białoszewskiego. Łączy w nim doświadczenia artystów z analizą społeczną i otwiera dyskusję o wypaleniu zawodowym i nieracjonalności współczesnych modeli pracy.
Stand-up powstał m.in. na podstawie ankiety, w której Nosal pytał pracowników kultury, w jaki sposób na ich sytuację wpłynęła pandemia COVID-19, a także o ich doświadczenia odbioru wytwarzanej wówczas online kultury. Stand-up został wyemitowany na żywo na platformie YouTube. Forma, jaką wybiera, kojarzy się z internetowymi występami typu TED Talk lub wystąpieniami motywacyjnymi, które poddaje krytyce. Autor z dużą ironią podchodzi więc nie tylko do tematu swojego działania, lecz także do wybieranych środków.
Podczas wykładu artysta barwnie narzeka na regulacje grantowe, na ceny mieszkań i opowiada, często absurdalne, historie z okresu pracy zdalnej. Wykład performatywny zawiera również elementy zapisanych, nagranych rozmów i przedstawia wyniki ankiet na próbie 12 osób.
Amadeusz Nosal to twórca wszechstronny, dla którego teatr i sztuka wizualna nieustannie się przenikają. Obraz oraz słowo wykorzystuje do stawianych przed sobą ciągle nowych artystycznych celów.
Anna Pajęcka