Akcję „Króla pasterzy” Oskara Kolberga przeniósł do świata korporacji. Na antenie Polskiego Radia tworzy spektakle opowiadające o życiu najsłynniejszych światowych twórców: Giacomo Pucciniego, Ryszarda Wagnera, Giuseppe Verdiego. Opera dla Mateusza Tracza jest bowiem nie tylko formą ekspresji, lecz również fascynującą historią, którą można przedstawić na różne sposoby. Zarówno na scenie, jak i radiowych łączach.
Fot. Wojciech Kusiński / Informacyjna Agencja Radiowa
Plakat opery „Król pasterzy”
w reż. Mateusza TraczaMagister prawa i dziennikarz do świata opery zawodowo wszedł w 2014 roku, jako scenograf i reżyser „Króla pasterzy” wystawianego w Operze Krakowskiej w ramach Roku Kolberga. Akcję, zgodnie z librettem usytuowaną na łonie natury, przeniósł do świata wielkiego biznesu i wewnętrznych firmowych rozgrywek, w którym najważniejsza jest bezwzględna rywalizacja o awans zawodowy. Tymczasem w tym sformalizowanym i bezwzględnym świecie do głosu zaczynają dochodzić uczucia, zaś kariera przestaje być najważniejszym i uniwersalnym wyznacznikiem życiowego spełnienia. Gdy główna bohaterka – Rózia, powoli ściąga korporacyjny krawat i garsonkę, zamieniając je na lekką sukienkę, daje innym przykład do przemyślenia swojej pozycji i przyszłości w firmie.
Namiętność, pasja i wielka miłość do muzyki to tematy słuchowisk Mateusza Tracza emitowanych od 2016 roku w Teatrze Polskiego Radia. Zaczęło się od historii Dorii, która jako pomoc trafiła do domu Pucciniego, zmieniając życie wielkiego kompozytora. „Niewidzialny teatr – opowieści o Wagnerze” przedstawia skomplikowaną relację twórcy z jego mecenasem Ludwikiem II Wittelsbachem i ich wspólną walkę o otwarcie teatru muzycznego w Bayreuth. Początkowo tryptyk operowy miała zamykać „Moc przeznaczenia – legenda Verdiego”. Szybko okazało się jednak, że nie jest to wcale koniec tego ambitnego projektu. Do grona portretowanych przez reżysera twórców dołączyli: operowy buntownik i reformator Georges Bizet („Bez znieczulenia. Fantazja na temat Bizeta”, 2018), polski klasyk Stanisław Moniuszko („Moniuszko”, 2019) oraz Karol Szymanowski i słynny balet „Harnasie” („Piekło z harnasiami”, 2021).
W podejmowanej przez reżysera współpracy z Teatrem Polskiego Radia ciekawostki fabularne oraz pełne namiętności i intryg historie są pretekstem do przedstawienia szerokiemu gronu słuchaczy historii wielkich kompozytorów, spojrzenia na rozwój muzyki i sposoby jej oddziaływania. W przedstawionej tu wizji opera wydaje się niezwykle emocjonalnym gatunkiem, którego znaczenia są odbiciem uczuć i biografii jej najsłynniejszych twórców. Czasem jednak komponowane utwory pięknem i siłą przewyższają aspiracje swoich twórców. W tych chwilach najlepiej widać ich magię i niezwykłość, którą Tracz w swojej pracy pilnie śledzi i zamienia we własną działalność artystyczną.
Zdobyte w radiu doświadczenie pracy z dźwiękiem pozwoliło Traczowi w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy przygotować ośmioodcinkowy audioserial „W dzień targowy”, opowiadający o historii i codzienności Bazaru Różyckiego na stołecznej Pradze.